San-Sebastianas
Įspūdžiai/patarimai

TOP 15 Ispanijos vietų, kurias privalai pamatyti

Ispanija – antroji (po Prancūzijos) pagal turistų skaičių šalis. Kasmet Ispaniją aplanko apie 60 mln. žmonių. Turizmas atneša šaliai apie 40 mlrd. eurų per metus (5 % BVP). Šioje sferoje dirba apie 1,5 mln. žmonių.

Ispanija – ideali šalis poilsiui prie jūros. Dauguma turistų atvažiuoja prie Viduržemio jūros. Beveik visa jos pakrante nuo Gibraltaro iki Prancūzijos sienos tęsiasi nenutrūkstama kurortų virtinė. Jokia kita Pietų Europos šalis negali lygintis su Ispanija puikiai įrengtų paplūdimių gausa. Paplūdimiai ir gretimos akvatorijos valomos, o švariausi paplūdimiai pažymimi mėlynomis vėliavomis. Ispanijos pakrantės dalys (isp. costa) vadinamos ypatingais vardais: Saulės Krantas (Costa del Sol), Auksinis Krantas (Costa Dorada), Laukinis Krantas (Costa Brava) ir pan. Baltajame krante (Costa Blanca), besidriekiančiame į pietus nuo Valensijos, per metus būna net 330-340 saulėtų dienų!

Turistai lanko Ispaniją ne tik dėl jūros. Šalis yra tikras meno ir architektūros lobynas. Čia yra dešimtys nepaprastai įdomių senovinių miestų, neapsakomai daug įspūdingų architektūros paminklų (katedros, vienuolynai, rūmai). Ispanija ypač garsėja savo pilimis-tvirtovėmis (ne veltui senasis šalies pavadinimas Castilla kilęs iš žodžio castillo – „pilis“).

1. Alhambra Granadoje UNESCO – garsieji Granados emyrų rūmai (XIV-XV a.), arabų pasaulietinės architektūros viršūnė. Patys rūmai paslėpti galingoje tvirtovėje, besipuikuojančioje virš miesto ant aukštos žalios kalvos. Alhambra (tariama: aliambra) – tai tikra poezija, įkūnyta akmenyje. Fantastiško vaizdo salės su „korinėmis“ lubomis ir „stalaktitų“ arkomis, daugybė dailių kolonų, ramūs kiemai su fontanais arba baseinais ir kvapūs sodai kuria rojaus žemėje pojūtį. Savo darna ir tobulumu stulbina „liūtų kiemas”.

2. Avilos gynybinės sienos UNESCO – bene geriausiai išlikęs miestų gynybinių sienų kompleksas Europoje. Pastatytas tik per 10 metų (1090-1099) 2,5 km granito sienų žiedas šiandien atrodo taip, kaip ir prieš devynis amžius. Jame yra 88 bokštai ir 9 vartai. Į sienas integruota rūsti, panaši į pilį katedra

3. Burgoso katedra UNESCO – gražiausia ir puoš niausia gotikinė Ispanijos katedra, „liepsnojančios gotikos“ šedevras. Kadangi Burgosas XI-XV a. buvo Kastilijos sostinė, jo katedroje karūnuodavo ir laidodavo Kastilijos karalius. Katedra žavi fasadų ir smailių subtilumu, puikių skulptūrų ir antkapių gausa. Viena įspūdingiausių katedroje – nuostabi Condestable koplyčia.

4. Eskorialis (El Escorial) UNESCO – grandiozinis architektūros ansamblis netoli Madrido, buvusi Ispanijos karalių rezidencija. Jos kompleksą sudaro didingojo renesanso stiliumi XVI a. pastatyti rūmai, vienuolynas, panteonas (su Ispanijos karalių bei princų bronziniais, marmuriniais ir jaspio antkapiais) ir muziejus (Europos tapybos šedevrai). Eskorialis stulbina savo architektūros formų didingumu. Jo biblioteka knygų ir manuskriptų vertingumu nusileidžia tik Vatikano bibliotekai.

5. Kasereso (Caceres) senamiestis UNESCO. Miestas Ispanijos pietvakariuose, Estremaduros srityje. Jo senamiestis – apsuptas sienomis siaurų gatvelių ir mažų aikščių labirintas – bene idealiai išsaugo viduramžių atmosferą. Didikų senovi- nės rezidencijos su savitais bokštais suteikia senamiesčiui egzotiškumo.

6. Kokos (Coca) pilis – viena įspūdingiausių ir savičiausių Kastilijos pilių. Pastatyta XV a. mudejar stiliumi (gotika su arabų motyvais) pilis yra puikus fortifikacinio meno pavyzdys.

7. Leono katedra – viena gražiausių Ispanijoje, ankstyvosios gotikos šedevras. Ji yra mieste, kuris X-XII a. buvo galingos Leono karalystės sostinė. Įspūdingas vakarų fasadas su dviem simetriniais bokštais primena prancūzų gotikines bažnyčias. Leono katedra garsėja nuostabiais vitražais (1800 m2). Įspūdingi yra ir vėlyvosios gotikos choro suolai.

8. Mečetė Kordoboje UNESCO – viena didžiausių mečečių pasaulyje, neprilygstamo grožio interjeru. Pastatyta daugiau kaip prieš 1000 m., kai klestėjo Kordobos (isp. Córdoba) kalifatas. Mečetės dydžiai (200×144 m) yra stulbinantys. Milžiniška maldų salė su 850 kolonų (iš marmuro, porfyro, jaspio) „mišku“ sudaro begalybės įspūdį. Nuostabiausia mečetės dalis – nepaprastai dailus mihrabas (niša, rodanti kryptį į Meką) – islamiško meno absoliutus šedevras. Deja, XVI a. mečetėje buvo įrengta katedra, kuri iškraipė interjerą.

9. Montserato (Montserrat) vienuolynas – garsusis Katalonijos religinis centras ir dvasinis simbolis. Jis išsidėstęs įspūdingame kalnų kraštovaizdyje – didžiulis vienuolyno kompleksas įmantrių klinties uolų papėdėje. Pagrindinė vienuolyno šventybė – stebuklinga XII a. „juodosios Madonos“ statula traukia čia piligrimus iš viso pasaulio.

10. Ordesos ir Monte Perdido nacionalinis parkas – vienas gražiausių Pirėnų kampelių. Įdomiausia parko vieta – kvapą gniaužiantis Ordesos slėnis su rievėto kalkakmenio sienomis, stačiai kylančiomis iš slėnio daugiau nei 600 m. Ne mažiau įspūdingas yra Perdido (Monte Perdido)UNESCO (3352 m v. j. l.) – trečia pagal aukštį Pirėnų viršūnė ir aukščiausias klintinis Europos kalnas.

11. Prado muziejus Madride – vienas garsiausių pasaulyje meno muziejų, savo tapybos kolekcija Europoje nusileidžiantis tik Luvrui. Muziejuje saugoma didžiulė puikios ispanų tapybos kolekcija, visų pirma daugybė D. Velaskeso (D. Velázquez) ir Gojos (F. Goya) šedevrų. Iš kitų šalių meistrų išsiskiria flamų dailininkų paveikslai. Dėmesi ypač traukia J. Boso (H. Bosch) darbai.

12. Ronda – nedidelis žavus Andalūzijos miestas, garsėjantis savo unikalia padėtimi – į dvi dalis jį dalija gilus (100-200 m) ir siauras kanjonas. Abi dalis jungia trys tiltai. Įspūdingiausias yra XVIII a. naujasis tiltas (kvapą gniaužiantis vaizdas iš apačios).

13. Salamankos senamiestis UNESCO. Salamanka – svarbiausias praeityje Ispanijos universitetinis centras (vienas seniausių Europos universitetų). Didžiulis senamiestis pagal renesanso architektūros paminklų skaičių (plateresko stiliaus) Ispanijoje neturi sau lygių. Dauguma namų čia pastatyti iš aukso atspalvio smiltainio. Tai suteikia miestui ypatingo žavesio. Universiteto portalas – plateresko šedevras. Pagrindinė miesto aikštė (Plaza Mayor) –viena gražiausių Europos baroko aikščių.

14. San Sebastianas – nepaprastai vaizdingas ir prabangus kurortas Baskų krašte, išsidėstęs prie Biskajos įlankos. Jis įsikūręs prie labai gražaus užutėkio. Iš abiejų pusių įlankėlę supa vaizdingos kalnų viršūnės, tarp jų yra puikūs paplūdimiai.

15. Santjago de Kompostelos katedra UNESCO – svarbiausia po Jeruzalės ir Romos šventyklų krikščionių piligrimų šventovė, stovinti Galisijos sostinės centre (Ispanijos šiaurės vakaruose). Manoma, kad čia po didžiuoju altoriumi ilsisi Šv. Jokūbo (isp. Santiago) palaikai. Būtent ši katedra yra garsiojo Šv. Jokūbo kelio pabaiga. Tai romaninis statinys (XI-XII a.), tačiau į Obradoiro aikštę atsiveria nepaprastai puošnus barokinis fasadas. Tik dvipusiais laiptais pakilęs į centrinį įėjimą, patenki į ankstyvųjų viduramžių pasaulį. Į jį veda nuostabus Šlovės portikas – romaninės skulptūros šedevras.

Prenumeruok

Labas, keliauninke! Prenumeruok ir pirmasis gauk geriausius kelionių pasiūlymus!
Ad